Івано-Франківськ  Музей "Герої Дніпра"


Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /sata2/home/users/museumif/www/www.museum.if.ua/modules/system.php on line 3

Адреса:

вул. Національної Гвардії, 14д,

м. Івано-Франківськ, 76014,

тел.:(03422) 2-47-59


Опис:

         Музей був відкритий 2 серпня 1966 року, як музей бойової слави сформованої на початку серпня 1941 року в районі м. Ніжина 38-ї загальновійськової армії, доля якої нерозривно пов’язана з Україною (пройшла з боями територією 12 областей, брала участь у звільненні від німецько-фашистських загарбників Прикарпаття). В складі її частин і з’єднань довелось воювати і тисячам жителів нашого краю, багато з них склали голови на дорогах війни.

15 лютого 1984 року колегія Міністерства культури України присвоїла йому звання  “народний”, а 9 травня 1984 року його було названо “Герої Дніпра” на відзнаку однієї з найяскравіших сторінок бойового літопису 38-ї армії – подвигу її бійців і командирів під час форсування Дніпра і визволення столиці України м. Києва.

Експозиція музею займає 640 м2 , а експонатний фонд нараховує більше 4 тис. одиниць. На стендах, подіумах, у вітринах розміщено тисячі експонатів періоду ІІ світової війни: Бойові Знамена частин (до речі, дві з них – 226-та Глухівсько-Київська Червонопрапорна та 70-та гвардійська Глухівська шести орденоносна стрілецькі дивізії приймали безпосередню участь у звільненні Прикарпаття), зброя, нагороди, особисті речі, документи, фотографії, листи з фронту, предмети спорядження і побуту бійців і командирів.

Значну частину експозиції займають зразки стрілецької та артилерійської зброї, за допомогою якої кувалася перемога над ворогом. Привертають увагу відвідувачів також виставлені в експозиції численні оригінали газет, листівок. Вже на початку експозиції, в одній з вітрин – газети перших воєнних днів. В одній з них повідомлення Радянського інформбюро про героїчний подвиг воїнів зенітної батареї лейтенанта Олексія Муравйова, які збили на підступах до тогочасного Станіслава в перші хвилини війни два ворожі бомбардувальники, а на протязі наступних семи днів – ще п’ять.

Тут також розповідь про героїзм бійців-прикордонників окремої Коломийської комендатури під командуванням майора Р.І.Філіпова, які першими зустріли ворога на Прикарпатській землі, про льотчика молодшого лейтенанта  Леоніда Бутеліна, який таранив в небі над Галичем німецький літак.

Особливе місце в експозиції займає діорама “Подвиг на Дніпрі”. За допомогою спеціальної електронної апаратури вона розповідає про форсування річки у вересні і визволення Києва у листопаді 1943 року. Її мальовниче полотно площею 68м2 створили Заслужений художник РСФСР Костянтин Лебедєв і Заслужений художник України, житель нашого міста Микола Вареня. Площа предметного плану становить 38м2. Відвідувачі перед тим, як увійти до демонстраційного залу, проходять через “Землянку” – копію тої, що була споруджена на березі Дніпра саперами, звідки командуючий 38-ою армією генерал-полковник К.С.Москаленко віддавав накази військам про визволення Києва.

Рада музею, його творчий колектив постійно працюють над удосконаленням експозиції. Привертає увагу розділ про уродженців Івано-Франківщини, які склали голови в боях з фашизмом у складі частин і з’єднань 38-ї армії. В ході пошуку зібрано і систематизовано відомості про долю 1530 краян.

Чимало уваги приділяється експозиції, яка розповідає про сучасні Збройні Сили України, адже частими відвідувачами музею є майбутні захисники Вітчизни, їхні батьки і рідні. Другою причиною такої підвищеної уваги є труднощі з викладанням допризовної підготовки в навчальних закладах через відсутність матеріальної бази. Тому в музеї з цією метою створено і обладнано всім необхідним окремий розділ який ефективно використовується: тут учні шкіл та інших навчальних закладів мають змогу ознайомитися із зразками сучасної стрілецької зброї, засобами зв’язку, інженерними та артилерійськими боєприпасами. Все в цьому розділі доповнене змістовними текстовими анотаціями, багатим ілюстрованим матеріалом.

До речі, для школярів і студентів екскурсії в музеї проводяться в зручний для них час, а викладачі завжди відзначають змістовність і доступність подачі матеріалу для різних вікових категорій крім того до цієї роботи залучаються ветерани різних родів військ. При необхідності бажаючі також можуть отримати тут кваліфіковану консультацію з питань пошукової, військово-патріотичної роботи, історії ІІ світової війни, а також з ряду інших питань пов’язаних з військовою історією.

 

 

 

 

 


Відвідайте також:


Історико-краєзнавчий музей селища Ворохта

Історико-краєзнавчий музей культури та побуту Бойківщини в с. Цінева

Музей гуцульської вишивки