28 Лютого 2012, 02:46

В Івано-Франківському краєзнавчому музеї відкрилась фотовиставка «Відрядження в один кінець: Колима/ ГУЛАГ/ Аляска» - про минуле сталінських концтаборів та про те, як виглядають сьогодні ці закинуті людьми і пам'яттю місця. Це виставка трьох фотохудожників - харків'янина Володимира Оглобліна, жителя Черкас Володимира Манькути та жителя російського Магадана Андрія Ларіонова, які побували там, де ще збереглися сліди колишніх таборів ГУЛАГу.

«Відрядження в один кінець» назва не випадкова: саме так називали відправку політв'язнів на роботу на Колиму, звідки не було вороття. У деяких «відрядження» ув'язнені, навіть найміцніші, витримували не більше 3-5 місяців.

Виставка у кольорових великоформатних світлинах, мапах, цитатах історичних документів і літературних творів, а також авторських коментарях харківського фотохудожника Володимира Оглобліна розповідає про систему сталінських концтаборів, чимало з яких було зосереджено зокрема й на Колимі.

Автори виставки кажуть, що її метою є нагадати про те, що тема ГУЛАГу не може бути забута до тих пір, поки не буде офіційного покаяння за злочини радянської влади проти народу.

З січня цього року виставка експонувалася в музеї-меморіалі "Тюрма на Лонцького". Фото автора привернули до себе велику увагу громадськості, адже вражають надзвичайною близькістю табірної дійсності.

На відкритті в Івано-Франківську буде присутній Володимир Оглоблін - фотограф, автор виставки "Відрядження в один кінець: Колима/ГУЛАГ/Аляска". Народився у 1954 році у Харкові. Закінчив Харківський державний університет, історичний факультет. Займався археологією, саме з того часу відкрив для себе фотографію, яка у подальшому стала справою життя. Вперше в місцях колишнього

ГУЛАГу фотографу довелося побувати у далекому 1994 році. Тоді Володимир Оглоблін відвідав Колиму, тоді ж йому відкрилася страшна правда про табори, через які перейшло понад 1 млн осіб. Унікальні фото руїн колишніх таборів, які забрали життя багатьох людей, перетворилися у виставку "Відрядження в один кінець: Колима /ГУЛАГ/Аляска".

Музей "Українська старовина"

Музей Наталії Кобринської (філіал музею ім. Р.Скворія)

Краєзнавчий музей с. Кропивник